Kancelaria Radcy Prawnego w Tarnowskich Górach

 
W dobie otwartych zawodów prawniczych i przy nieustannie rosnącej liczbie pojawiających się na rynku nowych kancelarii radcowskich i adwokackich, Klient staje przed koniecznością dokonania wyboru samodzielnego prawnika, który w sposób należyty i z uwzględnieniem interesu Klienta poprowadzi jego sprawę. Często znalezienie radcy prawnego czy adwokata następuje tzw. „pocztą pantoflową” – z polecenia. Satysfakcja Klienta nierzadko jest gwarancją tego, iż w przyszłości poleci on swoim znajomym czy rodzinie mającym określony problem prawny do rozwiązania - właśnie temu, a nie innemu prawnikowi (przykładowo radcy prawnemu z Tarnowskich Góry czy adwokatowi z Radzionkowa). Często zdarza się jednak i tak, że Klient samodzielnie poszukuje prawnika, który udzieli mu stosownej pomocy prawnej. Jakimi kryteriami powinien zatem kierować się Klient dokonując wyboru prawnika?
W pierwszej kolejności zwrócić uwagę należy, że radca prawny i adwokat to dwa odmienne zawody. Zawód radcy prawnego regulują przepisy ustawy z dnia 06 lipca 1982 r. o radcach prawnych, natomiast zawód adwokata przepisy ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – prawo o adwokaturze. Klienci wpisując w wyszukiwarce internetowej przykładowe hasła: prawnik Tarnowskie Góry, adwokat Tarnowskie Góry, radca prawny Tarnowskie Góry uzyskuje tym samym szereg namiarów na różne kancelarie prawne w Tarnowskich Górach, często nie zdając sobie sprawy z różnic tych dwóch zawodów, których to różnic co prawda jest coraz mniej, aczkolwiek nie jest tak, że nie ma ich wcale.
Przede wszystkim zważyć trzeba, że świadczona przez prawnika-radcę prawnego, pomoc prawna polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Nadmienić w tym miejscu należy, że do niedawna radcy prawni nie mogli występować jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych – uprawnienia w tym zakresie posiadali wyłącznie adwokaci. Sytuacja ta zmieniła się na mocy nowelizacji z lipca 2015 r., która przyznała radcom prawnym prawo do występowania w charakterze obrońcy w procesach karnych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy radca prawny pozostaje w stosunku pracy. Zakres pomocy prawnej świadczonej przez radcę prawnego i adwokata obecnie jest zatem w zasadzie taki sam. Istotną różnicę tych dwóch zawodów prawniczych stanowi fakt, iż radcy prawni mogą pozostawać w stosunku pracy, w przeciwieństwie do adwokatów, którzy swój zawód mogą wykonywać w formie działalności gospodarczej lub jako wspólnicy spółek.